Klimat w Turcji

Klimat w Turcji

turcja1Turcja jest miejscem niezwykle przyjaznym do podróży ze względu na panujący w niej klimat. Choć w wielu miejscach, zwłaszcza na południowym wschodzie temperatury mogą w lecie przekroczyć ponad 40 stopni Celsjusza w cieniu, to jednak nie są one tak bardzo odczuwalne jak w naszym kraju. Wszystko ze względu na suche powietrze, które nie oddziałuje na nas tak bardzo jak wilgotne. Wysokie temperatury i stosunkowo rzadkie opady sprawiają, że miejscowe wody zarówno nad Morzem Czarnym, jak i Śródziemnym są niezwykle ciepłe i przyjemne. W wielu miejscach w okresie zimowym notuje się wysokie opady śniegu oraz temperatury poniżej – 10 stopni Celsjusza. Daje to w okresie zimowym okazję do uprawiania sportów zimowych, tym bardziej, że wiele szczytów sięga powyżej 3 tysięcy metrów. Jeśli nie przepadamy za wysokimi temperaturami, powinniśmy Turcję odwiedzić w kwietniu, maju lub podczas późnej jesieni. Najlepsze warunki do opalania i kąpieli panują w czasie lipca i sierpnia. Miejscowy klimat podzwrotnikowy jest idealny dla turystów.

2 Responses to “ “Klimat w Turcji”

  1. Alex pisze:

    To całkowita prawda z tą zimą w Turcji. Ostatnio słyszałem, że wybudowano tam nowoczesną skocznię narciarską, a Turcy starają się o prawo organizowania na niej zawodów Pucharu Świata w skokach – a więc do tego wydawać by się mogło ciepłego kraju też czasem zagląda zima i to chyba nie tylko w kwietniu czy maju, ale również w tych miesiącach, które przez nas uznawane są za zimowe.

  2. Maniek pisze:

    Turcja to po prostu duży, różnorodny kraj. Co prawda jest on położony na jednej szerokości geograficznej, ale klimat w różnych regionach może być inny – morski na wybrzeżu, kontynentalny w centrum, górski przy granicy z Azerbejdżanem i w górach Pontyjskich. Jednym słowem, żeby poznać ten kraj trzeba znacznie więcej czasu niż jednej wycieczki do któregoś z regionalnych kurortów lub do Stambułu.